Андрій Тищенко, співзасновник та член правління ГО МЕЦ “Про Джастіс” взяв участь у конференції “Штучний інтелект для країн, що розвиваються”, яка відбулася в офісі ООН у Відні та була організована SCLA та CORID.

Під час свого виступу пан Андрій звернув увагу на таке:

Інфраструктура – ключове питання: Рішення на основі штучного інтелекту потребують міцної інфраструктури. Доступ до інтернету, комп’ютерів чи смартфонів є необхідністю. “Комп’ютери не ростуть на деревах”, – зазначив спікер.

Приклад України: Поточна ситуація в Україні з 16-годинними відключеннями електроенергії підкреслює необхідність надійної інфраструктури. Без неї використання ШІ стає практично неможливим.

Глобальний доступ до даних: Відкриті дані та глобальний доступ до них є фундаментальними. Це важливий крок для забезпечення всім користі від досягнень ШІ.

Неперевершена ефективність ШІ: ШІ працює 24/7 без необхідності у відпочинку, надаючи постійні послуги. Однак, він також створює нові виклики, з якими ми повинні справлятися.

Рішення мільйонів справ у місцях де правосуддя недосяжне: ШІ має потенціал вирішувати мільйони дрібних справ по всьому світу. Для багатьох основне питання звучить так: “Скільки років ви готові чекати на краплю емпатії?» Але головним залишається відкритість алгоритмів, їх точність та даних на яких буде тренуватись ШІ

Забезпечення рівного доступу: Гарантування доступу до технологій та даних для країн, що розвиваються, є критично важливим. Йдеться про надання можливості бути на одному рівні з бігтехом.

Потреба у регулюванні: Хоча ми маємо деякі приклади регулювання ШІ, існує прогалина у регулюванні військових технологій на основі ШІ. Це область, яка потребує негайної уваги. Зауважимо, що застосування ШІ все більше турбує світову спільноту в багатьох аспектах.

У сфері правосуддя застосування ШІ є також неоднозначним. Цікавим для аналізу є висновок КРЄС від 1 грудня 2023 року під назвою “Рухаючись вперед – використання асистивних технологій у судочинстві”.

Метою Висновку є вивчення переваг і недоліків використання асистивних технологій під час здійснення правосуддя. Він визнає, що використання технологій суспільством продовжуватиме розвиватися. Суди та судова влада повинні йти в ногу з такими подіями. Окрім того, він наголошує на важливості розроблення та використання технологій у спосіб, який підтримує та, де це можливо, посилює основоположні принципи верховенства права. Їх можна, наприклад, використовувати для допомоги суддям та сторонам у судових процесах, покращуючи точність ухвалення рішень.

Це також може сприяти швидкості та ефективності відправлення правосуддя. Зокрема, це має посилити
незалежність і неупередженість судової влади, обидві з яких гарантуються на міжнародному рівні Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод (ЄКПЛ)1, а також Загальною декларацією прав людини та іншими європейськими і міжнародними інструментами.

Читати також