28–29 ЛИПНЯ ЕКСПЕРТИ ПРОЄКТУ ЄС «ПРАВО-JUSTICE» ПРЕЗЕНТУВАЛИ ПРОЄКТ ЗВІТУ «МЕДІАЦІЯ В АДМІНІСТРАТИВНИХ СПОРАХ» ПРЕДСТАВНИКАМ ХАРКІВСЬКОГО ТА ДНІПРОПЕТРОВСЬКОГО ОКРУЖНИХ АДМІНІСТРАТИВНИХ СУДІВ. УЧАСНИКИ ЗУСТРІЧЕЙ ОБГОВОРИЛИ КАТЕГОРІЇ СПРАВ ПУБЛІЧНОЇ СФЕРИ, ДЕ МОЖЛИВЕ ЗАСТОСУВАННЯ МЕДІАЦІЇ, А ТАКОЖ МЕХАНІЗМИ ПЕРЕДАЧІ ТАКИХ СПРАВ НА МЕДІАЦІЮ.
«Медіація в адміністративних спорах безперечно має свої особливості. Тому якщо шляхом альтернативних способів вирішення спорів, і у тому числі медіації, нам вдасться вирішити 1-3 відсотки адміністративних спорів, це буде великий успіх», — підкреслив Довідас Віткаускас, керівник Проєкту ЄС «Право-Justice».
За висновками експертів, найперспективнішими для медіації є спори за участю органів місцевого самоврядування, які зацікавлені в мирному врегулюванні спорів і мають необхідні повноваження. Зокрема, для пілотування пропонуються такі категорії справ: оскарження рішень щодо встановлення тарифів, передачі об’єктів комунальної власності, отримання дозволів, надання земельних ділянок у власність або оренду тощо.
«Медіація може стати новим шляхом відновлення довіри до державних інституцій, а конфлікт перетворити на взаємовигідну співпрацю», — вважає Андрій Рищенко, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду, координатор Дніпропетровської Регіональної ради з питань реформи правосуддя (РРРП).
Крім того, мирне врегулювання можливе в спорах, пов’язаних з діяльністю приватно-правових професій, а саме нотаріусів та приватних виконавців. Це можуть бути спори щодо проходження публічної служби та звільненням з неї, захисту права на отримання публічної інформації, стягненням податкових боргів тощо.
Серед наявних моделей запровадження медіації, експерти виокремлюють присудову медіацію. Вона передбачає створення на базі суду центру медіації з акредитованими зовнішніми медіаторами.
Учасники обох зустрічей погодилися, що для ефективного застосування медіації в адміністративних спорах необхідні політична воля й ухвалення законів про медіацію й адміністративну процедуру.
Презентація фінального звіту запланована на 31 серпня в Києві. У процесі дослідження експерти Проєкту ЄС «Право-Justice» проаналізували національне законодавство, статистичні дані роботи адміністративних судів, а також провели індивідуальні інтерв’ю зі стейкхолдерами та групові обговорення із суддями адміністративних судів у складі міжрегіональної групи РРРП.