6-го вересня за ініціативи EU Project Pravo-Justice відбулась професійна дискусія «Оптимізація судової системи: поточна ситуація, виклики та перспективи».

Під час дискусії ключові представники з Офісу Президента України, Верховного Суду, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Ради суддів України, Державної судової адміністрації, народні депутати, судді різних інстанцій, а також міжнародні експерти й представники громадських організацій обговорили різні підходи до реформування місцевих загальних судів та основні виклики цього процесу.

Денис Маслов, голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики, підтримав ідею оптимізації судової мережі на прикладі Закарпатської області, наголосивши на важливості співпраці з громадами.
Григорій Усік, голова Вищої ради правосуддя, акцентував на важливості комплексного підходу, включаючи законодавчі зміни, з урахуванням специфіки кожного регіону.

Станіслав Кравченко, голова Верховного Суду, відзначив критичну нестачу суддів і наголосив на необхідності негайних рішень щодо реформування судової системи.
Ірина Мудра, заступниця голови Офісу Президента, підкреслила важливість оптимізації судової мережі для покращення доступу до правосуддя, особливо в умовах воєнного стану.

Андрій Пасечник, голова ВККС, представив статистику щодо тривалості конкурсів на нові посади суддів і запропонував оголошувати конкурси в окремі суди на час воєнного стану.
Богдан Моніч, голова Ради суддів України, звернув увагу на зневіру в судовій системі через нестачу кадрів та закликав до оптимістичних кроків у реформуванні.

Максим Пампура, в.о. голови ДСА, запропонував провести поетапну оптимізацію судової мережі, починаючи з однієї області, з урахуванням адміністративно-територіальної реформи.
Ольга Срібняк, заступниця керівниці EU Project Pravo-Justice, наголосила на важливості міжнародного досвіду для реформування судової системи.

Павло Павлиш, народний депутат України, підтримав ідею оптимізації судової мережі на основі нової мапи судів з урахуванням територіальних особливостей.

Під час обговорення заступниця голови правління ГО МЕЦ Про Джастис пані Олена Фонова зі свого боку зазначила про доцільність запровадження транстериторіальної підсудності в господарських судах для розподілу малозначних справ без врахування територіальної підсудності. Це сприяло б рівномірному навантаженню судів, зменшенню корупційних ризиків та підвищенню якості правосуддя. Віддаленість суду вже не є проблемою, оскільки завдяки відеоконференціям участь у засіданнях можлива дистанційно.

Підсумовуючи обговорення слід відзначити бажання всіх стейкхолдерів вирішити комплексну проблему оптимізації мережі місцевих загальних судів, однак, цьому повинна передувати кропітка робота з розробки нової мапи судів, фінансування цього процесу та паралельне наповнення новостворених судів кадрами. Тож скорого вирішення проблем судочинства та ще й під час війни чекати не приходиться.

Читати також