У СІЧНІ 2021 РОКУ МІЖРЕГІОНАЛЬНА РОБОЧА ГРУПА РЕГІОНАЛЬНИХ РАД З ПИТАНЬ РЕФОРМИ ПРАВОСУДДЯ ПРОАНАЛІЗУВАЛА ПРОЄКТ СТРАТЕГІЇ СТАЛОГО РОЗВИТКУ СУДОВОЇ СИСТЕМИ НА 2021-2025 РОКИ.

До складу робочої групи увійшли профільні правники з шести регіонів України, зокрема, судді, адвокати і науковці. Підготовлені за наслідками роботи коментарі та пропозиції були надані Комісії з питань правової реформи при Офісі Президента України.

Серед іншого, члени РРРП зауважили наступне:

  • У назві Стратегії членам РРРП вважається більш доречним вживання терміну «судова влада» замість «судова система», так як це передбачає Конституція, Закон України «Про судоустрій і статус суддів».
  • Стратегія потребує деталізації твердження про невідповідність Конституції України системі правосуддя та судоустрою. На думку представників РРРП використання загальних фраз без наведення конкретних аспектів такої невідповідності може підривати авторитет судової гілки влади та не дає чітких та зрозумілих напрямів її реформування.
  • Деякі твердження Стратегії є нечіткими або суперечливими. Зокрема, у документі виникають питання щодо показників, які враховувались при оцінці діяльності судової системи. Так, на думку членів РРРП, питання щодо діяльності судів більше пов’язані з кадровими голодом, відсутністю прозорих показників ефективності та нормативного навантаження для визначення штатної чисельності і розташування судів.
  • Певні положення Стратегії не є наразі актуальними, зокрема, щодо створення нових спеціалізованих судів. Усі категорії справ успішно розглядаються існуючими судами в межах існуючих спеціалізацій. Крім того, це призведе до додаткового суттєвого навантаження на Державний бюджет України, що в сучасних умовах неналежного фінансування судової влади є ще більш нераціональним.
  • Масштабне запровадження цифровізації судових сервісів є вимогою сучасності. Стратегія не визначає пріоритетних напрямів та маркерів в питаннях цифровізації правосуддя та спрощення доступу до суду.

З детальним описом коментарів пропонуємо ознайомитися у документі: Пропозиції Міжрегіональної робочої групи Регіональних рад з питань реформи правосуддя до Стратегії сталого розвитку судової системи на 2021-2025 роки

Довідка:

Регіональні ради з питань реформи правосуддя (РРРП) створені за підтримки Проєкту ЄС «Право-Justice» та функціонують у Чернівецькій, Дніпропетровській, Харківській, Львівській, Одеській областях та Донбасі. На сьогодні члени Рад взяли активну участь у підготовці законопроєкту про медіацію, змін до Кодексу з питань банкрутства, пропозицій щодо вдосконалення законодавства з питань виконавчого провадження, впровадження електронного суду та обговорення концепції перехідного правосуддя.

РРРП діють як постійно діючі робочі групи, що сприяють втіленню реформ відповідно до принципу «знизу-вгору»: через донесення специфічних для регіону викликів і їхніх потенційних вирішень до рівня центральних органів влади.

Читати також