29 ЖОВТНЯ В ХАРКОВІ ВІДБУВСЯ СХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ ФОРУМ, ПРИСВЯЧЕНИЙ ПИТАННЯМ БАНКРУТСТВА В УКРАЇНІ. У ЗАХОДІ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ ЕКСПЕРТИ ПРОЄКТУ ЄС «ПРАВО-JUSTICE» І ПРЕДСТАВНИКИ РЕГІОНАЛЬНИХ РАД ІЗ ПИТАНЬ РЕФОРМИ ПРАВОСУДДЯ (РРРП).
У своєму виступі Довідас Віткаускас, керівник Проєкту ЄС «Право-Justice», детально зупинився на законодавчих обмеженнях у банкрутстві державних підприємств, мораторіях на відкриття проваджень у справах про банкрутство, вплив на стабільність ринкових відносин та перспективи законодавчих змін.
«Ми бачимо позитивну динаміку розвитку інституту банкрутства в Україні. Але чимало ще треба зробити, щоб досягти кращих результатів, особливо що стосується питання державних підприємств та мораторіїв. Усі підприємства, незалежно від форми власності, повинні мати однакові умови застосування інституту банкрутства. Держава повинна застосовувати мораторії як винятковий інструмент на короткий проміжок часу», – сказав Довідас Віткаускас.
Роман Чумак, координатор Харківської РРРП, виступив модератором сесії щодо ролі саморегулівних організацій у розвитку незалежної професійної діяльності.
«Проєкт ЄС «Право-Justice» підтримав створення Регіональних рад із питань реформи правосуддя, щоб регіони могли впливати на політику центральних органів державної влади. Зокрема, члени РРРП напрацювали зміни до Кодексу з процедур банкрутства. Також Проєкт ЄС сприяє розвитку саморегулювання в Україні, підтримуючи діяльність приватних виконавців, нотаріусів й арбітражних керуючих», – наголосив Роман Чумак, адвокат, арбітражний керуючий, керуючий партнер юридичної компанії «АРЕС».
Олена Фонова, координаторка Донбаської РРРП, суддя Господарського суду Луганської області, презентувала пропозиції з вдосконалення процедури банкрутства валютних позичальників.
«Новітня пільгова процедура банкрутства значно вигідніша для валютних позичальників. Вона безплатна, швидка, має бонуси для власників «соціального житла» та інші плюси. Водночас низка процесуальних недоліків робить її фактично нездійсненною. Представники РРРП і експерти Проєкту «Право-Justice» у складі Робочої групи з питань удосконалення законодавства у сфері банкрутства розробили пропозиції з удосконалення цієї процедури, які увійшли до законопроєкту № 5739», – зазначила Олена Фонова.
За наслідком обговорення, учасники дійшли згоди, що існує багато чинників, які перешкоджають розвитку процедури банкрутства в Україні. Передусім це велика кількість мораторіїв на законодавчому рівні, що створюють перепони для початку процедури банкрутства для підприємств цілих галузей економіки: енергетичної, вугільнодобувної тощо.
Мораторії можуть вводитися державою виключно як тимчасовий захід, але в Україні такі мораторії діють роками. Для економіки дуже важливо вчасно виводити з ринку «погані активи», а не «охороняти» їх від кредиторів за допомогою мораторіїв.
Має велике значення подальша робота над удосконаленням законодавства у сфері банкрутства. На розгляді у Верховній Раді перебувають законопроєкти, що були розроблені робочою групою при Міністерстві юстиції. Представники РРРП долучилися до розроблення змін до законодавства під час роботи стратегічної сесії.
Особлива увага на форумі була приділена питанням неплатоспроможності фізичних осіб. Наразі, ми не маємо великої кількості судових справ, що пояснюється складністю процедури, небажанням громадян користуватися такою можливістю. Загалом, учасники погодилися, що потрібно спрощувати судові процедури банкрутства фізичних осіб.
Також учасники обговорили питання розвитку саморегулівної організації (СРО) арбітражних керуючих. Пройшовши етап встановлення, наразі спільнота зіткнулася з новими завданнями та викликами. Завдяки тісній співпраці Національної асоціації арбітражних керуючих та Міністерства юстиції вже скоро СРО отримає повноваження для проведення стажування та підвищення кваліфікації арбітражних керуючих.
Важливе значення для розвитку спільноти арбітражних керуючих має робота дисциплінарної комісії арбітражних керуючих. На заході були презентовані пропозиції щодо реформування системи дисциплінарних проваджень у професії арбітражних керуючих. Відповідний звіт згодом презентують експерти Проєкту ЄС «Право-Justice».
Не залишилися поза увагою питання солідарної та субсидіарної відповідальності керівника підприємства банкрута. Судові рішення свідчать про розвиток цього інституту відповідальності.
Довідка:
Регіональні ради з питань реформи правосуддя (РРРП) створені за підтримки Проєкту ЄС «Право-Justice» і функціонують у Чернівецькій, Дніпропетровській, Харківській, Львівській, Одеській областях та Донбасі. На сьогодні члени Рад узяли активну участь у підготовці законопроєкту про медіацію, змін до Кодексу з питань банкрутства, пропозицій щодо вдосконалення законодавства з питань виконавчого провадження, впровадження електронного суду та обговорення концепції перехідного правосуддя.
РРРП діють як постійні робочі групи, що сприяють втіленню реформ відповідно до принципу «знизу-вгору»: через донесення специфічних для регіону викликів і їхніх потенційних вирішень до рівня центральних органів влади.