27 ЛИПНЯ ВІДБУЛОСЯ ВІДКРИТЕ ОБГОВОРЕННЯ НА ТЕМУ «ЗАКОН ПРО ПЕРЕХІДНИЙ ПЕРІОД — КРОК ДО БЕЗПЕЧНОЇ РЕІНТЕГРАЦІЇ?» ЗА УЧАСТЮ ДОНБАСЬКОЇ РЕГІОНАЛЬНОЇ РАДИ З ПИТАНЬ РЕФОРМИ ПРАВОСУДДЯ (РРРП) ПРОЄКТУ ЄС «ПРАВО-JUSTICE». ЦЕЙ РАМКОВИЙ ЗАКОНОПРОЄКТ Є ПЕРШИМ ІЗ ЗАПЛАНОВАНОГО ПАКЕТА ЗАКОНОДАВЧИХ ІНІЦІАТИВ, ЯКІ МАЮТЬ ЗАБЕЗПЕЧИТИ ДЕОКУПАЦІЮ ТА БЕЗПЕЧНУ РЕІНТЕГРАЦІЮ ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ ТА ГРОМАДЯН, ЯКІ НАРАЗІ ТАМ ПРОЖИВАЮТЬ.
«Ми вітаємо законопроєкт про перехідний період, адже вперше за сім років держава намагається законодавчо розв’язати болючі проблеми, які існують із моменту окупації Російською Федерацією Криму та певних територій Донецької та Луганської областей», — наголосила Олена Фонова, к.ю.н., суддя господарського суду Луганської області, координаторка Донбаської РРРП.
У своєму виступі суддя зупинилася на важливості відновлення поштового зв’язку, що значно спростить доступ до українського суду й адміністративних послуг для мешканців окупованих територій, серед яких багато літніх людей.
«Дуже добре, що саме в цьому законопроєкті держава визначила відновлення поштового зв’язку серед основних напрямів захисту прав та свобод громадян з непідконтрольних територій. Це буде непросто й потребуватиме рішень з обох сторін конфлікту, тому важливо вже зараз визначити: як, ким і коли це буде здійснюватися», — підкреслила координаторка Донбаської РРРП.
Крім того, Олена Фонова наголосила на важливості законодавчого врегулювання низки інших визначених у законопроєкті процедур, зокрема:
- конвалідації (визнання) правочинів, укладених на непідконтрольній території, що сприятиме реалізації права громадян розпоряджатися своїм майном.
- державної реєстрації актів цивільного стану, що відбулися на окупованих територіях, що спростить доступ людей до цих послуг і розвантажить суди.
На думку Олени Фонової, також важливо проводити роз’яснювальну роботу серед громадськості й правової спільноти щодо положень законопроєкту, що можуть спричинити непорозуміння чи політичні спекуляції.
Захід організовано Національною платформою «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію» в межах проєкту «Побудова стійкості до конфлікту через діалог», що фінансується Європейським Союзом.
Нагадаємо, що в січні 2021 року Донбаська РРРП надала пропозиції до законопроєкту «Про державну політику перехідного періоду», розробленого Міністерством із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.