Звернення стягнення на корпоративні права боржника та проблеми, які при цьому виникають — обговорили під час круглого столу 30 листопада в Одесі за участю Одеської регіональної ради з питань реформи правосуддя й експертів Проєкту ЄС “Право-Justice”.
Реалізація частки учасника товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю в межах виконавчого провадження регулюється статтею 10 Закону “Про виконавче провадження”, а особливості визначаються в статті 53–1 Закону “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю”.
Загальна схема процедури виглядає так:
- Виконавець накладає арешт на частку боржника, про що повідомляє відповідне товариство.
- Протягом 30 днів товариство повинно надати документи, необхідні для визначення вартості цієї частки в статутному капіталі товариства.
- Після визначення вартості частки виконавець пропонує викупити її іншим учасникам товариства, оскільки в них є першочергове право викупу.
- За відсутності охочих або вчасної оплати виконавець передає частку для реалізації на аукціоні через майданчик СЕТАМ у загальному порядку.
З першого погляду, усе просто. Проте на практиці виконавці стикаються з низкою проблем: як на етапі накладення арешту на корпоративні права, так і під час державної реєстрації покупцем права власності на частку в статутному капіталі товариства.
Зокрема, це ненадання необхідних документів або спотворення відомостей для зниження оцінки з боку керівництва товариства, що призводить до складнощів у процесі оцінювання і подальшої реалізації корпоративних прав.
Неврегульоване питання, кому зі співзасновників товариства виконавець має надавати пріоритет, якщо всі учасники виявлять таке бажання?
Також закон прямо не передбачає, що договір купівлі-продажу частки укладається між виконавцем та іншим учасником товариства, який має намір скористатися переважним правом.
Є низка проблем на стадії оформлення результатів торгів, оскільки постанова приватного чи державного виконавця про арешт частки учасника товариства не є підставою для проведення реєстраційних дій.
Варіанти вирішення цих та інших проблем, визначених під час обговорення, ляжуть в основу пропозицій щодо усунення недоліків законодавства, які наразі є.
Захід організували Рада приватних виконавців Одеської області в партнерстві з Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) за участі представників Мін’юсту, Проєкту ЄС “Право-Justice”, ДП “СЕТАМ”, Управління державної реєстрації, Одеської регіональної ради з питань реформи правосуддя (РРРП), адвокатів, науковців, арбітражних керуючих.