23 ЛИПНЯ В ОДЕСІ ВІДБУЛИСЯ ДВА ЗАСІДАННЯ МІЖРЕГІОНАЛЬНОЇ ГРУПИ РЕГІОНАЛЬНИХ РАД ІЗ ПИТАНЬ РЕФОРМИ ПРАВОСУДДЯ (РРРП) ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ МЕДІАЦІЇ В ГОСПОДАРСЬКИХ І ЦИВІЛЬНИХ СПОРАХ. ЗАХОДИ ІНІЦІЙОВАНО ПРОЄКТОМ ЄС «ПРАВО-JUSTICE» У ПАРТНЕРСТВІ З ПІВДЕННО-ЗАХІДНИМ АПЕЛЯЦІЙНИМ ГОСПОДАРСЬКИМ СУДОМ ТА УКРАЇНСЬКОЮ АКАДЕМІЄЮ МЕДІАЦІЇ.
«Медіація існує в Україні понад 20 років, однак, до теперішнього часу вона не набула широкого розповсюдження й не стала частиною культури врегулювання спорів. Тоді як, наприклад, у країнах Північної Європи, левова частка спорів вирішується за допомогою медіації або інших методів альтернативного вирішення спорів», — наголосив Довідас Віткаускас, керівник Проєкту ЄС «Право-Justice».
Під час двох заходів судді господарської й цивільної юрисдикції з різних регіонів України, представники Вищої ради правосуддя, судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду разом з експертами Проєкту ЄС «Право-Justice» проаналізували статистичні дані щодо розгляду цивільних і господарських справ, а саме:
- Як часто сторони судового провадження йдуть на примирення?
- За якими категоріями справ частіше відбувається примирення сторін?
- У яких категоріях спорів потенційно більше шансів на примирення?
- Як обліковуються такі випадки?
Також були визначені потенційні категорії справ, у яких доцільно запровадити обов’язкові зустрічі з медіатором, та нюанси, які потрібно врахувати за таких умов.
Крім того, в межах дослідження категорій справ Проєктом ініційовано опитування щодо застосування медіації в цивільних та господарських спорах. Запрошуємо суддів, адвокатів, медіаторів і науковців взяти участь в опитуванні.
Ці заходи є продовженням обговорення застосування медіації в адміністративному судочинстві на початку 2021 року, а також глибокого аналізу законодавчих і інституційних прогалин впровадження медіації в Україні в різних сферах права, проведеного Проєктом у 2020-му році.
За результатами обговорень Проєкт підготує окремі звіти щодо категорій справ у адміністративному, цивільному й господарському судочинстві, де доцільно застосовувати альтернативне вирішення спорів, зокрема медіацію. Сподіваємося, що ці напрацювання стануть підґрунтям для майбутніх змін у законодавстві та подальшого розвитку медіації в Україні.
Нагадаємо, що Стратегія розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021-2023 роки, ухвалена в червні 2021 року, передбачає встановлення для визначених законом категорій справ обов’язкового досудового порядку врегулювання спорів із використанням медіації й інших практик. Крім того, правові засади й порядок проведення медіації в Україні встановлює Проєкт Закону про медіацію № 3504, розроблений Міністерством юстиції спільно зі спільнотою медіаторів. Документ ухвалено в першому читання в липні 2020 та рекомендовано Комітетом Верховної ради до ухвалення в другому читанні й загалом.
Довідка:
Регіональні ради з питань реформи правосуддя (РРРП) створені за підтримки Проєкту ЄС «Право-Justice» і функціонують у Чернівецькій, Дніпропетровській, Харківській, Львівській, Одеській областях та Донбасі. На сьогодні члени Рад узяли активну участь у підготовці законопроєкту про медіацію, змін до Кодексу з питань банкрутства, пропозицій щодо вдосконалення законодавства з питань виконавчого провадження, впровадження електронного суду та обговорення концепції перехідного правосуддя.
РРРП діють як постійні робочі групи, що сприяють втіленню реформ відповідно до принципу «знизу-вгору»: через донесення специфічних для регіону викликів і їхніх потенційних вирішень до рівня центральних органів влади.