18-19 ЛИПНЯ ВІДБУЛАСЯ ПРЕЗЕНТАЦІЯ ЗВІТУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ОПЕРАТИВНОГО МОНІТОРИНГУ ПРАВОСУДДЯ В УМОВАХ ВІЙНИ, ПРОВЕДЕНОГО МІНІСТЕРСТВОМ ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ ЗА ПІДТРИМКИ ПРОЄКТУ ЄС «ПРАВО-JUSTICE», АСОЦІАЦІЇ ПРАВНИКІВ УКРАЇНИ ТА ІНШИХ ПАРТНЕРІВ. ЙОГО МЕТА – ВИЯВИТИ КОЛІЗІЙНІ, ДЕКЛАРАТИВНІ ТА ЗАСТАРІЛІ НОРМИ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ НЕВІДКЛАДНОГО ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ.
«Дякую нашим партнерам із Проєкту «Право-Justice», які супроводжують усі наші ключові заходи, в тому числі щодо аналізу законодавства і його моніторингу.
Повномасштабне вторгнення росії на територію України – це велика трагедія для всього українського народу. Разом із тим, із точки зору юриспруденції, це – величезний досвід, якого не має жодна країна у світі. Це викликає неабиякий інтерес з боку наших партнерів: як ми змоделювали систему юстиції, щоб вона втрималася в таких екстремальних умовах, які зміни були і що ще потрібно робити. Законодавство, міжнародні механізми, пов’язані з війною, застарілі, не деталізовані, не відповідають реаліям, наскільки нам довелося їх удосконалювати у нормотворчій роботі. Очевидно, що досягнуто було чимало. Втім, необхідно вчасно подивитися «збоку», де є прогалини і що варто допрацювати. Власне, саме для цього і було проведено оперативний моніторинг правосуддя в умовах війни», – зазначив у вступному слові Міністр юстиції України Денис Малюська.
«Через війну Україна опинилася в надзвичайно складній ситуації. Це має безпосередній вплив на діяльність системи юстиції й законодавчий процес. Перші тижні й місяці потребували невідкладних рішень. Проте зараз важливо повернутися до системного підходу. Тому проведення такого моніторингу за участі широкого кола сторін дуже на часі. І той факт, що ми зібралися тут сьогодні, свідчить про те, що Україна поступово долає труднощі й виклики, наближаючись до перемоги», — підкреслив Ерік Сванідзе, в. о. керівника Проєкту ЄС «Право-Justice».
Упродовж двох днів представники Мін’юсту, Верховного Суду, суддівської, адвокатської спільнот, національні експерти Проєкту ЄС «Право-Justice», представники Регіональних рад із питань реформи правосуддя та інші зацікавлені сторони обговорювали проблеми правового регулювання в умовах воєнного часу у сферах судоустрою, судочинства, кримінальної юстиції, виконання рішень, судової експертизи та банкрутства.
Загалом проаналізовано 18 проблем правового регулювання, кожна з яких докладно описана в моніторинговому звіті, а також презентаціях за посиланнями нижче:
- Механізм проведення оперативного моніторингу правосуддя в умовах війни
- Оперативний моніторинг впровадження та аналіз ефективності НПА у сфері судоустрою
- Оперативний моніторинг у сфері судочинства
- Оперативний моніторинг у сфері кримінальної юстиції
- Оперативний моніторинг у сфері судово-експертної діяльності
- Оперативний моніторинг у сфері виконання рішень
- Оперативний моніторинг у сфері банкрутства
При аналізі кожної проблеми вивчено стан її нормативно-правового регулювання, судову практику, практику Європейського суду з прав людини, науково-дослідні матеріали, міжнародний досвід та статистичні дані. За результатами — запропоновано пропозиції для їх вирішення.
Наступним кроком має стати розроблення термінових змін до законів та інших нормативно-правових актів у сферах, які потребують оперативного правового регулювання під час воєнного стану.
«Хочу подякувати за цю ініціативу Міністерству юстиції і нашим багаторічним партнерам із Проєкту ЄС «Право-Justice». Запевняю, що профільний Комітет із питань правової політики завжди готовий до співпраці. Якщо будуть певні рекомендації щодо вдосконалення тих законодавчих змін, які відбулись, я впевнений у тому, що ці напрацювання будуть проаналізовані й профільним комітетом, і представниками судової влади задля того, щоби внести відповідні зміни, які зроблять нашу судову систему більш ефективною навіть у цей складний період», – підкреслив голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрій Костін.
За словами заступника Міністра юстиції Олександра Банчука, міністерство відкрите для подальших обговорень і пропозицій щодо необхідних законодавчих змін: «Наше завдання – якісне правове регулювання. Це означатиме, що в нас якісніші умови функціонування правосуддя й більш захищені права наших громадян».
Ті питання, які не увійшли до моніторингового звіту, але були проговорені під час консультацій зі стейкхолдерами, увійдуть до щорічного моніторингу за 2022 рік.